Rozstanie małżonków - czyli przykra, ale czasem konieczność - dla sformalizowania wymaga orzeczenia sądu. W zależności od zamierzonego celu zainteresowanych można to osiągnąć przez rozwód (głębsze i bardziej kategoryczne konsekwencje) lub separację. Zasadniczo właściwy w takich sprawach jest sąd okręgowy dla ostatniego miejsca zamieszkania małżonków, przy czym reguła ta ograniczona jest pewnymi wyjątkami. Dla dawnego województwa przemyskiego czyli powiatów Jarosław, Lubaczów, Przeworsk, Przemyśl będzie to Sąd Okręgowy w Przemyślu. W drugiej instancji właściwy jest Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. Zdarzają się przypadki, że o wyznaczeniu właściwego sądu do procedowania procesu rozwodowego musi zadecydować Sąd Najwyższy (np. w sytuacji, gdy obydwoje małżonkowie od lat mieszkają za granicą).
Proces rozwodowy to zazwyczaj całe spektrum spraw rodziny odnoszące się do kwestii związanych ze wspólnymi dziećmi małżonków, czyli władza rodzicielska, kontakty z dziećmi, alimenty – w tym wobec małżonka, miejsce pobytu dzieci u konkretnego rodzica, czy wreszcie uregulowanie sposobu korzystania z zajmowanego wspólnie mieszkania, czy domu.
Dbałość o odpowiednie rozstrzygniecie sądowe rzutuje bardzo poważnie na przyszłość porozwodową ale także na bieżącą sytuację już w czasie trwającego postępowania, gdyż na skutek postanowień zabezpieczających można osiągnąć zamierzone cele znacznie szybciej.
Postępowania takie trwają dłużej lub krócej a wiele zależy od ich sprawnego prowadzenia. Radca prawny pomaga w przejściu przez ten trudny etap w życiu udzielając stosownych porad, sporządzając pisma i reprezentując na rozprawach.